Mad til konfirmation med smag og fleksibilitet

Hjemmelavet mad til konfirmation – skræddersyet efter jeres ønsker

Skal du arrangere mad til konfirmation og vil gerne være sikker på, at både konfirmand og gæster bliver imponeret?

Hos Restaurant Den Lille Kok tilbyder vi catering i og omkring Kolding, Vejle, Fredericia og Billund, og vi laver mad til konfirmation, der er hjemmelavet og tilpasset jeres ønsker.

Vi tilbyder både konfirmationsmad i huset og som catering eller mad ud af huset, hvis festen skal holdes hjemme eller i lejede lokaler. Uanset hvad I vælger, får I en konfirmationsmenu lavet fra bunden med sæsonens råvarer og fokus på smag.

Menuerne herunder er forslag – men vi laver det, I ønsker. Alt kan arrangeres.

Hvordan planlægger man mad til konfirmation?

Hvordan planlægger man mad til konfirmation, så det hele spiller?

Start med at overveje:

• Hvor mange gæster kommer der?
• Skal det være buffet til konfirmation eller serveret menu?
• Skal der være fokus på traditionelle retter, eller må menuen gerne have et moderne præg?

Vi hjælper jer med at finde den rette løsning. Nogle vælger en klassisk konfirmationsmenu med forret, buffet og dessert. Andre ønsker catering til konfirmation, hvor vi leverer maden, så I kan holde festen hjemme.

Ønsker I noget ekstra, kan vi også kombinere menuen med helstegt pattegris eller tilføje særlige retter fra vores øvrige udvalg.

Menu nr. 1

Forret
Cremet tun

Buffet
Helstegt BBQ-skinke
Pesto marinerede kylling
Grøn sæson salat
Bulgur salat m. pesto
Flødekartofler
Stegte kartofler
Hvidløgscreme
Hjemmebagt brød
Smør

Dessert
Frisk frugtsalat m. is

Ud af huset​

385,-

​I huset

425,-​

Menu nr. 2​​

Forret
Lille tapastallerken
Hønsesalat
Laks
Landskinke

Buffet
Kalv
Kylling
Ølbraiseret nakkesteg
Grøn sæson salat
Bulgur salat m. pesto
Flødekartofler
Stegte kartofler
Kalvesauce
Hvidløgscreme
Suprême sauce
Hjemmebagt brød
Smør

Dessert
Chokoladekage – karamel – is

Ud af huset​

425,-

​I huset

465,-​

Menu nr. 3​​

Forret
Tarteletter m. høns i asparges

Buffet
Kalkun culotte
Glaseret skinke
Grøn sæson salat
Bulgur salat m. pesto
Flødekartofler
Timiansauce
Hjemmebagt brød
Smør

Dessert
Pandekager m. is

Ud af huset​

349,-

​I huset

399,-​

Menu nr. 4

Forret
Snackskurv
Hot wings
Nachos
Tops

Buffet
Sliders m. pulled pork
Spareribs
Nuggets
2 slags pizza
Bagt kartoffel
Pommes
Grøn sæson salat
Hjemmebagt brød
Smør

Dessert
Mini donuts, iscreme, vafler & frisk frugt

Ud af huset​


399,-

​I huset

465,-​

Drikkevarer ad libitum i 5 timer


189,- pr. person

Hvad koster mad til konfirmation?

Prisen på mad til konfirmation afhænger af, hvilken konfirmationsbuffet eller menu I vælger, om festen holdes i huset eller som konfirmationsmad ud af huset, og hvor mange gæster I inviterer.

Vi har faste priser på vores menuer, men ønsker I ændringer eller en helt særlig konfirmationsmenu, laver vi gerne et konkret tilbud. Vores mål er, at I får den løsning, der passer til både budget og ønsker.

Uanset om I drømmer om økologisk mad til konfirmation, en klassisk buffet eller en mere moderne sammensætning, hjælper vi jer hele vejen.

Kontakt os og få et tilbud på mad til konfirmation

Skal vi hjælpe jer med maden til konfirmationen?

Hos Den Lille Kok leverer vi konfirmationsmad i og omkring Kolding, Vejle, Fredericia og Billund – både til private hjem og større lokaler. 

Vi hjælper med alt fra menuvalg til planlægning, så I kan fokusere på at fejre konfirmanden.

Ring til os på 26 15 57 85 eller skriv til os på kontakt@hosdenlillekok.dk, så tager vi en snak om jeres ønsker og giver jer et uforpligtende tilbud på mad til konfirmation.

Alt kan arrangeres – vi er klar til at hjælpe.

fb

​★★★★★ 

Vurderet 4.9 / 5 stjerner på baggrund af mere end 71 anmeldelser på Facebook.

gladsmiley

Vejle Golf Club - Ibæksvej 46, 7100 Vejle  |  2615 5785  |  kontakt@hosdenlillekok.dk

Åbningstider uge 11 og 12 - frokost åbent kl 11-16
​Fra uge 13 til 15 holder vi åbent
23/3; kl 11-16, 24/3; kl 11-20, 25/3; kl 11-20, 26/3; kl 11-22, 27/3; kl 10-17, 28/3; kl 11-17, 29/3; kl 11-17,
​30/3; kl 10-20, 31/3; kl 10-20, 1/4 ; kl 10-22, 2/4; kl 10-15, 3/4 ; kl 10-15, 4/4; kl 10-16, 5/4; kl 10-16
​6/4; kl 10-15, 7/4; kl 10-22, 8/4; kl 10-22, 9/4; kl 10-22, 10/4; kl 10-18, 11/4; kl 10-18, 12/4; kl 10-18

Vi laver mad ud af huset efter aftale!